Nejlepší inovací roku 2015 je česká technologie Hydal, přeměňující použitý fritovací olej na bioplast. Rozhodlo o tom přes 14 tisíc expertů celosvětové agentury Frost & Sullivan, která už padesát let vyhodnocuje přínos nových poznatků pro rozvoj lidské společnosti.

Ocenění, o něž každoročně usilují stovky vědeckých inovátorů i společností z celého světa, přirovnávají zasvěcení k jakémusi technologickému „Oscarovi“. Do Česka putuje poprvé v historii. Jde o ocenění pro tým prof. Ivany Márové z Centra materiálového výzkumu Vysokého učení technického v Brně, kde technologie vznikla, ale i pro českou společnost Nafigate, která ji dovedla do komerčně využitelné podoby. Výsledkem jejich spolupráce je první továrna, vznikající právě v Číně, která s pomocí revoluční české technologie přemění první tuny odpadních fritovacích olejů na plasty už koncem letošního roku.

prof. Márová: „Řízením podmínek růstu bakterií, vyrábějících výsledný bioplast, si můžeme vyrobit materiál na přání.“

Úspěch přichází v době, kdy celosvětová roční poptávka po konvenčních plastech stoupá o 3 až 5 % (v roce 2011 dosáhla celková spotřeba 240 milionů tun). Současně s tím roste obava z hromadění plastu v životním prostředí, což oživuje celosvětový zájem o inovace, nabízející biologicky odbouratelné plasty. Poptávka po nich brzy překročí 20%, čímž se odvětví stává zajímavým i pro investory.

Jak se likvidují kuchyňské oleje dnes:

V současnosti řeší mnoho vlád na celém světě problém odpadních olejů jejich organizovaným sběrem. Surovina buď končí ve spalovnách, případně je po vyčištění přidávána do jiných paliv. Lze z ní rovněž vyrábět základ pro speciální průmyslová maziva, což však znamená, že odpadní surovina je vysoce kvalitní a není znečištěna jedovatými látkami, ohrožujícími zdraví obsluhy rafinérií.

Bakterie Cupriavidus necator, jichž využívá česká technologie Hydal (zkratka jména technologií vznikajícího přírodního plastu polyhydroxyalkanoátu) nejsou tak vybíravé. Dokážou si poradit se surovinami různé kvality, včetně vysoce znečištěných. Na kvalitu výsledného bioplastu to přitom nemá vliv.

Budoucnost nabízí velmi zajímavé možnosti využití bioplastů vzniklých českou technologií. Velkokapacitními mulčovacími fóliemi pro zemědělství, farmaceutickým a kosmetickým průmyslem to jenom začíná, naznačuje v rozhovoru pro Vesmír prof. Ivana Márová. Můžete si jej poslechnout pod tímto článkem.

 

Čtěte také:

 

 Titulní snímek: Olejové bublinky, foto: Sean Russell (CC BY-SA 2.0)

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *