Nejmenování profesorů: prohlášení rektora Univerzity Karlovy

Dnešního dne mě ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek informoval o tom, že mu prezident republiky ing. Miloš Zeman, CSc. sdělil, že nehodlá podepsat dekrety tří docentů navržených ke jmenování profesorem

 • PhDr. Jiřího Fajta, Ph.D., předního historika umění, vědce a pedagoga Filozofické fakulty UK a ředitele Národní galerie v Praze,
 • RNDr. Ivana Ošťádala, CSc., renomovaného vědce a pedagoga z Katedry fyziky a povrchu plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK
 • a doc. PhDr. Jana Eichlera, CSc. z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze,

jejichž jmenování projednaly a schválily na svých zasedáních vědecké rady UK a VŠE.

Kandidáti z řad akademické obce Univerzity Karlovy v Praze, docent Fajt i docent Ošťádal, prošli náročným jmenovacím řízením před Vědeckou radou FF UK, respektive MFF UK a poté před Vědeckou radou UK, která jejich jmenování doporučila jednoznačným poměrem hlasů. Jsem si jist, že oba docenti, jejichž odborná reputace v České republice i v zahraničí je nezpochybnitelná, splnili všechna kritéria potřebná podle zákonů a předpisů Univerzity Karlovy ke jmenování profesorem.

Prezident republiky jmenovací dekrety výše zmíněných docentů nepodepsal, třebaže má ke jmenování dojít již 7. května 2015; navíc do této chvíle svůj krok nijak nezdůvodnil. Tuto skutečnost pokládám za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce Univerzity Karlovy.

Obracím se proto na Vědeckou radu UK, Akademický senát UK a akademickou obec UK i dalších vysokých škol v České republice i v zahraničí, aby se k tomuto rovněž vyjádřily.

Smíříme-li se s tím, že prezident republiky nebude respektovat samosprávu vysokých škol, jež neoddělitelně patří ke svobodné, demokratické společnosti, nebudeme si moci vážit nejen jeho, ale ani sami sebe.

V Praze, 5. května 2015, 18 hodin

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc.

rektor Univerzity Karlovy v Praze

 

Související příspěvky:

Prezidentské jmenování profesorů je feudální relikt

Grubhoffer: Akademická práva a patent na rozum

 

Titulní snímek: Univerzita Karlova

Print Friendly, PDF & Email

5 komentářů

 1. Redakce Vesmír

  Prezidentovo rozhodnutí pro iDNES.cz v úterý večer potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček a sdělil Zemanovy důvody akademiky nejmenovat.
  „V případě docenta Fajta jsou to informace o záležitostech kolem Komerční banky. V případě docenta Eichlera je to předlistopadové působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády. A v případě docenta Ošťádala jsou to kontakty se Státní bezpečností před rokem 1989,“ řekl Ovčáček.
  http://zpravy.idnes.cz/zeman-odmita-jmenovat-dalsi-profesory-dha-/domaci.aspx?c=A150505_191933_domaci_zt

  Odpovědět
  • brin22

   Vtipné. Mě fascinuje, že býti kancléřem zřejmě není tak významné, jako státi se profesorem, protože Mynář prověrku stále nemá a nikdy ji nedostane a to panu prezidentovi nevadí. Něco shnilého je ve státě Dánském.

   Odpovědět
 2. Miloš Bouček

  Pan rektor se nechutně angažoval a angažuje v protizemanovské hysterii masmédií a je nositelem másla na hlavě. Propásl dobrou příležitost mlčet a ještě lepší příležitost sebekritiky.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *