Rekordní indiánské bakterie

Příslušníci venezuelského kmene Yanomamů mají druhově dvakrát pestřejší střevní mikroby než běžný obyvatel USA. V tomto ohledu ale trumfnou Yanomamové výrazně třeba i příslušníky afrického lovecko-sběračského kmene Hadzů.

Zvukový příspěvek pod článkem

 

Střevní bakterie Yanomamů, kteří nikdy nepřišli do styku s moderní medicínou, jsou kupodivu vybaveny geny pro odolnost na některé z nejnovějších syntetických léků. To ovšem není zdaleka jediná zvláštnost, o níž podávají zprávu hned dva vědecké týmy.

Zdroje

 

Úvodní snímek: Ukázka jídel běžně konzumovaných rolnickou populací v horách Papui Nové Guineje. (foto: Andrew Greenhill)

Print Friendly, PDF & Email

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *