Ačkoli fotopasti společnosti ALKA Wildlife mají za cíl na Šumavě „lovit“ rysa ostrovida, nenadále se v hledáčku skrytých fotoaparátů objevil vlk.

Po více než sto letech poskytly fotopasti společnosti ALKA Wildlife důkaz o výskytu divokého vlka na Šumavě. Dospělého, dobře stavěného vlka zachytily na pohyb automaticky reagující digitální fotoaparáty, zaměřené primárně na sledování rysa ostrovida v rámci projektu Trans-Lynx, a to na pravém břehu Lipna mezi obcí Loučovice a rakouskou hranicí.

Divoký vlk, jak jej zachytila fotopast na Šumavě v březnu 2015. Foto: Trans-Lynx Projekt

Divoký vlk, jak jej zachytila fotopast na Šumavě v březnu 2015. Foto: Trans-Lynx Projekt

Pro identifikaci rysů je důležité zbarvení pravé i levé části těla, proto byly v lokalitě umístěny dvě fotopasti tzv. zrdcadlově, naproti sobě, a vlk byl proto vyfocen z obou stran. (Druhá fotografie v úvodu článku.) Získané fotografie jsou poměrně kvalitní a je na nich dobře vidět stavba těla zvířete. Přestože nemáme DNA důkaz, řada odborníků z ČR, Bavorska, Saska a Itálie potvrdila, že se jedná o dobře stavěného divokého vlka, pravděpodobně samce. ALKA Wildlife zároveň kontaktovala partnery projektu v regionu a vyloučila, že by se mohlo jednat o zvíře uprchlé ze zajetí.

Populace vlka na česko-sasko-polské hranici v posledních letech roste, a tak lze předpokládat, že se jedná o migrujícího jedince, který dorazil až na Šumavu.

Začátkem února byl podobně jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu byl další vyfocen v Bavorsku u města Rottal. Loni zjara fotopast potvrdila též přítomnost vlčat v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Zdá se, že návrat vlka do naší přírody se postupně stává realitou.

 ČTĚTE TAKÉ:  Vlk se vrátil. přežije v Čechách?

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *