Kosatčí samice žijí výrazně déle než samci. Jejich dlouhověkost a role ve skupině přitáhla pozornost vědců.

Audio na konci příspěvku!

U kosatek dravých rodí samičky poslední mláďata krátce po čtyřicítce, ale dožívají se až devadesáti let. Prožijí tedy víc než polovinu života bez toho, že by měly mláďata. Samci kosatek obvykle umírají po dovršení padesátky. Proč se samicím kosatek tak dramaticky prodloužil život, když desetiletí získaná navíc nevyužijí ke zplození dalších potomků? Na tuto otázku odpovídá nová studie publikovaná ve vědeckém časopise Current Biology.

Pramen

Brent L: J: N. et al. (2015) Ecological Knowledge, Leadership, and the Evolution of Menopause in Killer Whales. Current Biology DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2015.01.037.

 ČTĚTE TAKÉ:   Jan Zrzavý – O nezabíjení babiček

Titulní snímek: Kosatku ze Sališského moře právě ulovila lososa. Foto: David Ellifrit, Center for Whale Research

Print Friendly, PDF & Email

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *