Jak si opatřit potravu, když nemáte možnost ji získat poctivě? Nejen lidé, ale i další živočichové se občas uchylují k loupežím. Jeden z rafinovaných příkladů najdeme v hmyzí říši.

Praktikují jej australské kudlanky. Jako by nestačilo, že pro své samčí milovníky chystávají osud novomanželské pochoutky, teď je odborníci pozorovali v situaci, kdy se kudlančí samice – zahnána okolnostmi do úzkých – uchýlí k rafinovanému podvodu. Rázem se tak před našima očima odhaluje v roli femme fatale, „osudové ženy“ hmyzí říše. Studie vyšla v časopisu Proceedings of the Royal Society B.

 

Úvodní fotografie: Kudlanka nábožná, foto: Oliver Koemmerling (licence: CC BY-SA 3.0)

 

Print Friendly

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *