aktualizováno 24.11. 2014 v 6:47

Jmenuje se Samantha Cristoforettiová. Je jí 37 let a od roku 2009 je oficiálně v týmu kosmonautů Evropské kosmické agentury (ESA). V neděli vzlétla jako první ženská zástupkyně svého národa na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Cristoforettiová se do vesmíru vypravila na palubě kosmické lodi Sojuz TMA-15M, v jejímž kokpitu se ocitla spolu s americkým astronautem Terrym Virtsem (NASA) a ruským kosmonautem Antonem Škaplerovem (Roskosmos).

Sympatická Italka má za sebou dlouhá léta připrav. Absolvovala Vědecké lyceum, studovala na Technické univerzitě a po vstupu do armády se stala kapitánkou vojenského bitevníku AMX. Kosmonautskou kariéru zahájila vítězstvím ve 4. výběrovém řízení pro doplnění týmu astronautů, organizovaném ESA v roce 2008. Letět do vesmíru byl její dětský sen. Proto finalistům české soutěže Expedice vesmír, spolupořádané časopisem Vesmír, před odletem z kosmodromu Bajkonur, ještě za sklem karantény, mimo jiné vzkázala:

„Pracujte na sobě dále. Udržte si své nadšení, neboť já sama jsem příkladem, že sny se někdy plní a že vytrvalá práce spolu s vášní z vás jednou může udělat kosmonauta a vynést vás vysoko do vesmíru.“

Vesmírná 3D tiskárna

Samantha Cristoforettiová stráví ve vesmíru téměř půl roku. Pro ESA je to osmá dlouhodobá mise jejího astronauta. Italka má na palubě ISS mnoho vědeckých úkolů. Jedním z nich je zkouška první evropské 3D tiskárny „POP3D“ (Portable On-Board Printer), která má prověřit možnost budoucího použití této technologie ve stavu beztíže.

Tiskárna POP3D (Portable On-Board Printer) pro 3D tisk se dostane na oběžnou dráhu v roce 2015 jako součást mise Futura astronautky ESA Samanthy Cristoforettiové. Projekt financuje italská kosmická agentura ASI (zdroj: Altran)

3D tiskárna POP3D se dostane na oběžnou dráhu v roce 2015. (zdroj: Altran)

Přístroj je poměrně malý. Má tvar krychle o hraně 25 cm a v pozemských podmínkách váží 5,5 kg. Tiskne z biologicky odbouratelného, neškodného PLA plastu, z něhož ve vesmíru během cca půl hodiny vytvoří stejnou součástku, jakou mu odborníci dali k vytištění ještě na Zemi. Výsledek potom poputuje zpět na zemský povrch, kde jej vědci z Italského technologického institutu důkladně  prozkoumají, aby zjistili případné rozdíly, způsobené vlivem mikrogravitace.

Podle odborníků má 3D tisk pro kosmonautiku budoucnosti velmi značný význam. Zejména ten, v němž je možno tisknout místo plastu z kovu. Evropské firmy, podílející se na umisťování satelitů na oběžné dráze pokukují po technologii, která by jim umožnila snížit náklady na ty díly konstrukce, jež by bylo možno vytvářet až ve vesmíru. Evropa by v tomto směru mohla těžit z toho, že je v danou chvíli světovou jedničkou ve vývoji laserové technologie, potřebné pro 3D tisk kovových součástek.

Ke startu podepsat

Kosmická loď Sojuz je dopravní prostředek, který v různých verzích létá do vesmíru už pět desetiletí. Během té doby se vyvinulo mnoho tradic, jež kosmonauté před startem dodržují. Každý člen mezinárodní posádky tak nedlouho před startem zasadil na bulváru kazachstánského vesmírného střediska ovocný strom a v den vzletu se před odchodem podepsat na dveře „kosmonautského hotelu“.

Raketa s Cristoforettiovou na palubě odstartovala z kazachstánského Bajkonuru v neděli 23. listopadu 2014 ve 22:01 SEČ . ESA start vysílala přímým přenosem s pomocí internetu. Zážeh motorů zapálil 274 tuny paliva, jež loď postupně urychlilo na plných 28 800 km/h, rychlost, s níž kosmonauté dosáhli ISS za pouhých 5 hodin 48 minut letu, v pondělí 24. listopadu. Přechod posádky do stanice ISS se uskutečnil o 2 hodiny později, v 6:01 SEČ, kdy byla ISS právě nad jižní Asií.

Kosmonauté v tu chvíli dostali příležitost popovídat si s členy svých rodin, kteří celý start až do té doby sledovali v živém přenosu přímo na kosmodromu Bajkonur. Poté posádka usedla k první kosmické snídani. Zážitek si zpestřila ekvilibristickými kousky s poletující potravou, které jim zpestřily závěr náročného startovního manévru.

První snídaně na ISS (foto: NASA TV) První snídaně na ISS (foto: NASA TV)První okamžiky na palubě ISS (foto: NASA TV) První okamžiky na palubě ISS (foto: NASA TV)10 m k ISS (foto: NASA TV) 10 m k ISS (foto: NASA TV)30 m k ISS (foto: NASA TV) 30 m k ISS (foto: NASA TV)470 m k ISS (foto: NASA TV)470 m k ISS (foto: NASA TV)23.11. 2014 - Start Sojuzu s evropskou kosmonautkou na palubě (zdroj: Roskosmos) 23.11. 2014 – Start Sojuzu s evropskou kosmonautkou na palubě (zdroj: Roskosmos)23. listopadu - poslední jídlo před startem: "Byla jsem opravdu hladová," napsala si. (foto: FB Samanthy Cristoforettiové) 23. listopadu – poslední jídlo před startem: „Byla jsem opravdu hladová,“ napsala si. (foto: FB Samanthy Cristoforettiové)21. listopadu - Sojuz právě vztyčili na odpalovací rampě (foto: FB Samanthy Cristoforettiové) 21. listopadu – Sojuz právě vztyčili na odpalovací rampě (foto: FB Samanthy Cristoforettiové)21. listopadu - Sojuz právě vztyčili na odpalovací rampě (foto: ESA–S. Corvaja, 2014) 21. listopadu – Sojuz právě vztyčili na odpalovací rampě (foto: ESA–S. Corvaja, 2014)19. listopadu ve svém sedadle v Sojuzu. Toho dne si na své stránce na FaceBooku poznamenala: "Přístě už to bude doopravdy!" (foto: FB Samanthy Cristoforettiové) 19. listopadu ve svém sedadle v Sojuzu. Toho dne si na své stránce na FaceBooku poznamenala: „Přístě už to bude doopravdy!“ (foto: FB Samanthy Cristoforettiové)Samantha Crostoforettiová - trénink výstupu do volného vesmíru (Zdroj: ESA) Samantha Crostoforettiová – trénink výstupu do volného vesmíru (Zdroj: ESA)

 

Mohlo by vás zajímat:

 

Podívejte se, kdy můžete nejdříve vidět na vlastní oči ISS

FaceBook Samanthy Cristoforettiové

Video o misi Futura, v jejímž rámci Samantha letí

Fotogalerie Samanthy Cristoferettiové

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *