Ještě donedávna jsme měli zato, že jen lidská mláďata jsou schopna předávat si vlastní kulturu, do jisté míry nezávislou na kultuře dospělých. Zoologická pozorování však tento předpoklad odsouvají do polohy omylů. Vypadá to, že šimpanzí mláďata mají tuto schopnost podobně rozvinutou. Přinejmenším si hrají s panenkami a láskyplně se o ně starají, což dospělí šimpanzi nedělají.

Vyprávění primatoložky Martiny Konečné nás zavede do oblasti, kde byl výzkum uskutečněn, a vysvětlí, co nám velmi vzácně pozorované chování šimpanzích mláďat říká o evoluci nás, lidí. V příspěvku se rovněž podíváme na zajímavou studii, pokoušející se srovnat kulturu současných nomádů s pravěkými vykopávkami období lovců mamutů z našeho území. Také tyto výzkumy se dotýkají dětství a her, jež mají – podle názoru archeologa Jiřího Svobody – velmi blízko k fenoménu umění.

 

Titulní ilustrace: Dora Čančíková

 

Print Friendly

Tagy

O autorovi

Marek Janáč

Marek Janáč

Facebook E-mail

Publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a 8 CD s populárně-vědeckou tematikou. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Popularizaci vědy považuje za dílo na úrovni jazykového překladu básně. Jeho ideálem je - na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou - překlad věrný i krásný zároveň. Články v tištěném Vesmíru.