Nobelovu cenu za fyziku pro rok 2014 dostali tři Japonci: Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šuji Nakamura. Přinesli světu modré, a tak vlastně i bílé světlo.

Letošní nobelovka za fyziku je oceněním za vynález světlených diod vydávajících modré světlo, který umožnil posléze vývoj úsporného a účinného zdroje bílého světla. Modré „ledky“ umožňují nahradit staré zdroje světla účinnější, levnější, šetrnější alternativou s delší dobou životnosti a menšími vlivy na životní prostředí. Tolik vysvětlení nobelovského výboru.

Až tři ocenění vědci japonského původu (Nakamura působí na Kalifornské univerzitě, ostatní dva v rodném Japonsku) přijedou do Stockholmu na slavností ceremoniál, od letiště až po hotel je budou provázet miliony světel, které září jen díky jejich vynálezu. Bílé LED lampy(z anglického Light-Emitting Diode – dioda vysílající světlo) dnes osvětlují domácnosti, ulice, náměstí, památkové objekty i dálnice po celém světě a nejenže doslova změnily podobu měst, ale také na osvětlení značně ušetřily.

Open air festival v San Francisku, osvětlený pomocí LED technologií

Open air festival v San Francisku, osvětlený pomocí LED technologií

LED lampy mají mnohem delší životnost než jiné zdroje světla. Žárovky vydrží většinou do tisíce hodin, než horko zničí vlákno, zářivky do tisíce hodin. LEDky sto tisíc hodin. Jsou tu ještě další výhody: mají malé rozměry a vlastnosti světla lze snadno měnit. Pro dnešní počítačově řízený svět značka ideál. A neobsahují měď.

Diody vydávající červené nebo zelené světlo jsou tu s námi již téměř půl století, ale právě modré světlo muselo přijít na scénu, aby mohla začít ta pravá světlonosná revoluce do našich měst a domovů. Červené, infračervené a zelené diody se používaly jen jako indikační světýlka či k osvětlení displejů. Až triáda červené, zelené a modré dala dohromady bílou.

Modré světlo nemělo lehkou cestu na svět – trvala tři desetiletí, přestože se na modré pracovalo doslova jako o závod v mnoha průmyslových gigantech. Vítězem se však stal nenápadný inženýr Šuji Nakamura v malé firmě Nichia Chemicals. Akasasi a Amano pracovali spolu v Nagojské univerzitě a na jeho práci dále navázali. Když se jim podařilo přes všechny možné peripetie z polovodičů dostat modré světlo, otevřeli tak dveře k zásadní přeměně osvětlovacích technologií.

Zatímco 20. století patřilo žárovce, na 21. století svítí LED lampy.

Přečtěte si z tištěného Vesmíru:

Doba LEDová

Modrá záře nad GaN

Modrá horečka v cílové rovince

Laureáti

Isamu Akasaki 

Isamu Akasaki. Zdroj: nobelprize.org

Narozen: 1929, Chiran, Japonsko

Působí: Meijo University, Nagoja, Japonsko

 

 

 

 

Hiroši Amano

Hiroši Amano. Zdroj: nobelprize.org

 

Narozen: 1960, Hamamatsu, Japonsko

Působí: Nagoya University, Nagoja, Japonsko

 

 

 

Šuji Nakamura

Šuji Nakamura

 

Narozen: 1954, Ikata, Japonsko

Působí:University of California, Santa Barbara, USA

 

 

 

Titulní foto, portréty nobelistů a další informace viz nobelprize.org.

 

Print Friendly, PDF & Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *