Sen holek a kluků na celém světě – letět do vesmíru – se už brzy splní pěti z vás. Možná, že právě ty, kdo teď čteš tyto řádky, usedneš do rakety, která v simulovaném letu poletí ke kometě. Jaké to ale bude? Co mě čeká?

Pokud jste někdy četli o přípravě kosmonautů na vesmírnou misi, víte, že takový kandidát musí splnit spoustu zdravotních limitů, než je na cestu připraven. Kdysi dokonce do vesmíru mohli jen lidé s určitými tělesnými rozměry. Kdo měl problém projít vzpřímeně běžnými dveřmi, aniž by se udeřil hlavou o jejich rám, mohl na cestu do vesmíru zapomenout. To už dnes tolik neplatí, přesto není výlet do vesmíru žádná procházka po parku. Povolání kosmonauta je a v dohledné době bude výběrem nejlepších z nejlepších. A tak si vás v semifinále trochu proklepneme, abychom si byli jisti, že si nejedete na kometu jenom „vozit šunky“. Na druhou stranu, zátěž bude zcela odpovídat vašemu věku, nebudeme po vás chtít nic, co byste nemohli zvládnout. A kdybyste měli dojem, že to nejde – jak víte z pravidel – máte kdykoliv možnost říct NE.

Kdo si tohle všechno prožije, je navždy jiný.

A tak se můžete těšit na program, který se velmi blíží reálnému výcviku kosmonautů, připravujících se na misi. Nápovědu toho, co vás čeká, jsme vtiskli do této videopozvánky.

Stav beztíže

Viděli jste na konci záběry z kosmické stanice ISS. Ano, takhle přesně to vypadá, když se dostanete do stavu beztíže. Je to zážitek, který se nedá popsat slovy. No řekněte, umíte si představit, že najednou nevíte, kde je nahoře a kde dole, protože vaše tělo najednou cítí, že nahoře může být všude kolem vás? A když se něčeho dotknete a nechytíte se toho, odrazíte se od toho a letíte prostorem, dokud nedrcnete do něčeho (nebo někoho) jiného, co (nebo kdo by) by váš let zastavil(o). Až ve stavu beztíže si člověk uvědomí, jak nevýslovná dřina je být kosmonautem. Vždyť nemůžete dělat nic tak, jako na Zemi. Všechno se musíte učit, jako malé batole, které ještě neumí ani lézt.

Povolání snů

To všechno vás naučíme. Budete kosmonauty, kteří nejenže umějí létat ve stavu beztíže, ale vyznají se také v navigaci podle hvězd, dokážou odebrat vzorky, prozkoumat je, určit co je zajímavé a co ne. Poradíme vám, jak komunikovat s dalšími členy týmu, abyste předcházeli nedorozuměním, která by na dlouhých cestách vesmírem v malé posádce a prostoru, mohla způsobit katastrofu. Dáme vám ochutnat povolání, které voní romantikou a které, když budete hodně chtít, budete schopni jednou skutečně realizovat. Být kosmonautem je sen, který je splnitelný. A jen skutečný kosmonaut ví, že kdo si tohle všechno prožije, je navždy jiný. A to i kdyby do skutečného vesmíru nikdy nevzlétl.

Ti před vámi

Jestli toužíte jednou v životě něčeho dosáhnout, jděte do toho! Ti, kteří to zažili před deseti lety v Expedici vesmír 2004, jsou dnes piloty letadel, studenty zabývajícími se robotikou, fyziky studujícími svět kolem nás, lékaři, matematiky. Dokazují, že to, co tu bylo právě řečeno, je realita vesmíru, v němž žijete také vy. Tak letu zdar, kadeti!

 

Zpět na hlavní stránku soutěže

 

Úvodní snímek: Přistání na povrchu kosmického tělesa (foto: Expedice vesmír)

Print Friendly, PDF & Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *