Brmlab – laboratoř kapitána Nema

2

Teslova věž, Foto: Marco Grünewald (licence CC BY-SA 3.0)

Na cestu do blízkosti stanice metra Vltavská v centru Prahy se vybavte zářivkou. Mějte ji v ruce, stále na očích. Pokud se vám v ruce sama od sebe rozsvítí, jste blízko unikátní komunitě lidí, kteří sestavují stroje, za které by se nemusel stydět ani Nikola Tesla. Však také dali dohromady jeho slavný transformátor, který budí mihotavé světlo ve vaší zářivce.

 Audio reportáž pod článkem  

 

Každý z členů této komunity má u sebe čip, fungující jako klíč k pokladům jejich skladů. V nich najdete kondenzátory, vyrobené z láhví od limonády, umělecky vyhlížející dřevěné artefakty, vytvořené s pomocí blesků, 3D tiskárny, sestavené vlastníma rukama či mikroskopy a ultrazvukové scanery, přivezené sem z institucí, pro něž se již staly přítěží. Mají tu rentgen a vlastnoručně vyrobený čítač radioaktivního záření a spoustu dalších roztodivností, které v jejich rukou žijí novým životem.

Mohli mít i počítačový tomograf, ale byl o pět centimetrů větší, než potřebovali. Uvažovali rovněž o zbudování vlastního jaderného reaktoru, ale nechtěli na výrobu těžké vody manipulovat s vodíkem, a tak zatím tento projekt na realizaci teprve čeká. Nápadů má tato skupina na rozdávání, stejně jako dobré nálady, živené tím, že tady, za dveřmi s názvem Brmlab (jak svému království říkají), dokáže jednotlivec zrealizovat i to, co by jinde vypadalo jako neuskutečnitelná fantazie. Jestli chcete nasát část té okouzlující atmosféry s námi, jste na správné adrese.

 

Titulní snímek: Teslova věž, Foto: Marco Grünewald (licence CC BY-SA 3.0)

Print Friendly, PDF & Email

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *