Korálovky převlékají maskáče

Kůže korálovky (zdroj: Wikimedia, licence: CC-BY-SA 3.0)

 

Jestli mě zabiješ, zemřeš. Těmito „slovy“ hovoří s nepřáteli povrch těla neškodných hadů korálovek, které se zbarvením kůže podobají smrtelně jedovatému korálovci žlutavému (Micrurus fulvius). Na části území USA ale hrozí, že tento trik přestane účinkovat, na což se korálovky rozhodly nečekat.

Maskování neškodného tvora za nebezpečného je známo jako Batesovo mimikry. Způsobuje, že přirození nepřátelé, jako je například káně rudochvostá (Buteo jamaicensis), se korálovkám raději vyhnou, než by riskovali setkání s korálovcem. V 70. letech minulého století ale v lokalitě Sandhills v americkém státě Severní Karolina prakticky vymizela „jedovatá předloha“ a korálovky už se neměly s kým srovnávat. Zoologové David Pfenning a Chris Akcali se proto rozhodli studovat vývoj mimikry u korálovek Lampropeltis elapsoides za celou dobu, přičemž očekávali, že budou v nápodobě korálovců méně důkladné. Ve studii publikované v časopise Biology Letters ale přišli na zajímavý fakt… (více zvukem)

 

Úvodní snímek: Kůže korálovky (zdroj: Wikimedia, licence: CC-BY-SA 3.0)
 
Print Friendly, PDF & Email

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *