Laserem probuzené zuby regenerují

Autor: Helmut Gevert

Pět minut ozáření nízkovýkonným laserem stačí, aby se nastartovala obnova poškozeného zubu.

Pro regeneraci poškozené části zuboviny je v našich zubech vše připraveno. Dřímají v něm kmenové buňky, které jsou s to se dělit a následně měnit na hmotu zubu. V zubu jsou dokonce i růstové faktory, které dřímající kmenové buňky probudí. Bohužel, růstové faktory – konkrétně transformující růstový faktor beta 1 (TGF-b1) – spí také hlubokým spánkem.

Tým harvardských vědců pod vedením Davida Mooneyho nyní našel velmi účinný „budík“ jak pro molekuly TGF-b1, tak i pro kmenové buňky zubní dřeně. Stačí na pět minut ozářit odhalenou zubovinu nízkovýkonným leserem a zub začne regenerovat. Mooney a jeho spolupracovníci odhalili, co se v ozářené hmotě zubu děje. Pod účinky laseru vznikají volné kyslíkové radikály. Ty ochotně reagují s mnoha molekulami. Pokud reagují s „uspaným“ TGF-b1, pozmění tuto molekulu tak, že se obnoví její aktivita. „Probuzený“ TGF-b1 pak může aktivovat kmenové buňky a zahájit regeneraci zubu.

Studie provedená na laboratorních potkanech a myších publikovaná v Science Translational Medicine, tak možná předznamenává revoluci v zubním lékařství. První klinické studie s lidskými pacienty už se připravují. Poslechněte si o tom v následujícím příspěvku.

 

Titulní snímek: Helmut Gevert

Print Friendly, PDF & Email

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *