Když spánek obtěžuje

Vážení čtenáři, vážíme si vaší přízně, a proto jsme Vesmír rozšířili také o zvukovou přílohu. Bude vhodně doplňovat články, s nimiž se setkáváte v tištěném a internetovém vydání. Najdete v ní do budoucna rozhovory a reportáže, které vám umožní váš oblíbený časopis nejen číst, ale i poslouchat.

V prvním vydání zvukové přílohy Vesmíru se s prof. Václavem Hořejším z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd zabýváme jeho článkem z květnového Vesmíru roku 2014 s názvem Autoimunitní ospalost. Konkrétně stavem, kdy náš imunitní systém zaútočí na vlastní tělo. Dozvíte se, proč dva lidé z tisíce onemocní narkolepsií a jak to souvisí s chřipkou H1N1, zvanou „prasečí“. Uslyšíte o novém objevu příčin nemoci i výhledu na její úspěšnou léčbu.

Článek s podrobnostmi k tomuto tématu najdete v tištěném vydání Vesmíru (č. 93, str. 271-272, 2014/5), dostupný je též on-line.

Print Friendly

Tagy

O autorovi

Marek Janáč

Marek Janáč

Facebook E-mail

Publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a 8 CD s populárně-vědeckou tematikou. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Popularizaci vědy považuje za dílo na úrovni jazykového překladu básně. Jeho ideálem je - na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou - překlad věrný i krásný zároveň. Články v tištěném Vesmíru.