Vesmír se rozpíná, vítejte na novém webu

Květen 1871. Pětadvacetiletý medik Václav Kumpošt vydává první číslo přírodovědeckého časopisu Vesmír. Nevěnuje se zdaleka jen vesmíru v dnes používaném významu tohoto slova. Vesmír či všehomír v té době nezačíná až sto kilometrů nad zemským povrchem.

Květen 2014. Časopis Vesmír spouští novou podobu svých internetových stránek. V nové grafice, s novým obsahem. Zatímco původní web nabízel pouze archiv tištěného časopisu, nová verze přináší i původní články, které v časopise nenajdete.

Aktuální číslo i archiv časopisu najdete na samostatných stránkách v podobě, na kterou jste zvyklí. Odkazy jsou i v hlavním menu pod záložkou Časopis. Stále platí, že všechny články z tištěné verze jsou dostupné předplatitelům po přihlášení. Volně přístupný je archiv z let 1994 až 2003 a vybrané novější články, stejně jako veškerý původní obsah nového webu.

Snažili jsme se web uspořádat co nejjednodušeji a nejpřehledněji. V hlavním menu proto najdete pouze pět rubrik:

Téma měsíce

Každý měsíc si vybereme jedno téma, jemuž budeme věnovat sérii příspěvků. Nabídneme mezioborový přístup, netriviální souvislosti. Začínáme Životem 2.0 – syntetickou biologií, což je málo známý, ale prudce se rozvíjející obor, který v blízké budoucnosti může promluvit do fungování energetiky, medicíny, zemědělství i průmyslu. Pokud se neutrhne ze řetězu…

Delší čtení

Delší, někdy skutečně dlouhé. Odmítáme přijmout staré pravidlo, že dlouhé články lidé na webu nečtou. V době čteček, tabletů a služeb, které četbu delších textů (nejen) v mobilních zařízeních činí velmi pohodlnou (znáte třeba Pocket?), totiž přestává platit. Dnes je snadné poslat si článek jedním kliknutím do všech čtecích zařízení, která používáte, a vrátit se k němu třeba na cestě vlakem nebo večer před usnutím.

Stručně

Kratší příspěvky, fotografie, galerie, videa. Vybírat budeme pouze aktuality skutečně významné či pozoruhodné, nebo ty, které budou jinde dezinterpretovány. Kromě aktualit nabídneme i nejrůznější další drobnosti, které nás zaujmou.

Názory

Komentáře, glosy, poznámky věnované všemu, co souvisí s vědou a vzděláváním. Chceme vytvořit diskusní platformu, do níž bude mít přístup každý, kdo se vědě věnuje nebo se o ni zajímá. Rádi uveřejníme i reakce na články z webu i časopisu, pokud jejich rozsahu nepostačuje klasický diskusní příspěvek přímo pod článkem. Kontaktujte nás.

Zvukem

Ve druhé polovině května jsme web rozšířili o audio podcast. Zvukové nahrávky lze poslouchat přímo na webu, nebo si můžete přidat RSS kanál do některé z bezpočtu aplikací a nahrávky automaticky stahovat třeba do mobilního telefonu.

 

Další možnost navigace nabízejí tagy – klíčová slova charakterizující téma příspěvku. Propojují mezi sebou související články i napříč rubrikami. Najdete je pod každým článkem a pohromadě na hlavní stránce v pravém sloupci.

Chystáme i další novinky, nechte se překvapit. (Rádi bychom vás překvapovali.)

Je vám Vesmír sympatický?

Pokud máte Vesmír rádi, ať už jste jeho dlouholetí čtenáři, nebo vás zatím zaujaly jen jeho nové internetové stránky a k časopisu jste se dosud nedostali, můžete mu k jeho dalšímu rozvoji pomoci různými způsoby:

  • Líbí se vám článek, který jste právě přečetli? Upozorněte na něj nebo na celý web své přátele. (Ať už prostřednictvím sociálních sítí, nebo ústně třeba v hospodě u piva. Někteří lidé prý od počítačů ještě stále občas odcházejí.)
  • Něco vám na stránkách nebo v časopise chybí? Nebo přebývá? Máte tip na zajímavé téma? Objevili jste chybu? Dejte nám vědět.
  • Pokud dosud sledujete pouze náš web, zvažte předplatné tištěného časopisu. Obě platformy se doplňují, nejde o dvě verze stejného obsahu.

 

Příjemné čtení přeje a na zpětnou vazbu se těší redakce Vesmíru.

 

Titulní ilustrace: Dora Čančíková

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *