Když pozitivní neznamená dobré…

Po sociálních sítích se v posledních dnech šíří tabulka ukazující, k jakým nepochopením dochází v diskusi o klimatických změnách mezi vědci a veřejností. Možná jste na ni také narazili. Vznikla v roce 2011, ale některé memy se zkrátka periodicky vynořují a zanořují. A tento za dva a půl roku neztratil nic ze své aktuálnosti.

Tabulka pochází z článku v časopise Physics Today (PDF), popisujícího úskalí spojená se snahou klimatologů vysvětlit veřejnosti problematiku klimatických změn. Ale nedorozumění, která s lehkou nadsázkou popisuje, se netýkají zdaleka pouze klimatologie. Když dva mluvčí používají stejná slova v různých významech, je vždy zaděláno na problém. A v komunikaci mezi vědci a veřejností jsou podobné situace nepříjemně časté.

Znamená „pozitivní zpětná vazba“ pochvalu, které se vám od šéfa dostane za odvedenou práci, nebo bludný kruh, do něhož se může dostat komplexní systém, pokud se jeho složky vzájemně posilují, takže se celek postupně dostane z rovnováhy? Záleží na kontextu. Stejné je to s teorií, chybou nebo anomálií…

Titulní foto: Purdue University/Diffenbaugh Laboratory

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *